- Найбільша гірська система в Україні – Українські Карпати, які є східних Карпат. Розташовані вони на заході, у межах Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей, і простягаються смугою завдовжки понад 270 км і завширшки 100-110 км. Українські Карпати – середньовисокі гори, їхня пересічна висота 1000 м.
- Найвища гора України – Говерла в Українських Карпатах в Полонино-Чорногорському масиві, в межах Закарпатської області. Її висота 2061 м над рівнем моря.
- Найбільше плоскогір’я в Україні знаходиться в Карпатах на висоті 1758 м над рівнем моря. Це плоска вершина гори Паляниця у їхній східній частині – Чивчинських горах.
- Найбільшою низовиною є Українське Полісся, що займає крайню північно-західну та північну території України і є складовою частиною великої Поліської низовини, яка на півночі поєднується з Білоруським Поліссям. На Заході Українське Полісся складається з найбільш заболоченої його частини – Волинського та Рівненського Полісся. Висоти даного регіону не перевищують 150-200 м.
- Найбільшим морем, що омиває Україну, є Чорне море, яке має площу близько 420 тис. кв. км. Північна частина моря, яка омиває береги України, внаслідок невеликих глибин (80-120 м) та отримання у літній період теплих річкових вод краще прогрівається, а тому північне узбережжя моря найбільш заселене. У Чорне море впадають ріки Дунай, Дніпро, Дністер, Південний Буг.
- Найбільша затока поблизу берегів України – Таганрозька. Довжина її 150 км, ширина біля входу 31 км, пересічна глибина 5 м.
- Найбільшим островом, що належить Україні, є Джарилгач – острів у Каркінітській затоці Чорного моря. Довжина його близько 40 км. Він складений із піщаних порід; входить до складу Херсонської області.
- Найвіддаленішою географічною точкою території України є острів Зміїний, або Фідонісі, який знаходиться у північно-західній частині Чорного моря, за 37 км від Кілійського гирла Дунаю. Його площа – 1,5 кв. км; належить до Одеської області.
- Найбільший півострів в Україні – Кримський, площею 25,5 тис. кв. км. Омивається Чорним та Азовським морями. На півночі сполучається з материком Перекопським перешийком. Більша (рівнинна) частина півострова зайнята Причорноморською низовиною, на півдні підносяться Кримські гори.
- Найбільша коса, тобто вузька намивна смуга суходолу, одним кінцем сполучена з материком, – Арабатська стрілка довжиною 115 км.
- Найбільшою річкою України є Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю). Бере початок з болота Аксенінський Мох на південних схилах Валдайської височини, впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Її басейн займає 65% площі України.
- Найбільшим озером в Україні є Ялпуг (Ялпух) у заплаві Дунаю, в Одеській області. Довжина його 39 км, ширина до 5 км, пересічна глибина 2 м, а площа 149 кв. км. Живиться озеро переважно за рахунок паводкових вод Дунаю та річок Ялпуг і Карасулак.
- Найглибшим озером в Україні є Світязь в басейні Бугу. Це одне з Шатських озер на Волині. Довжина його 9,3 км, ширина – 8,0 км, площа – 24,2 кв. км, а максимальна глибина – 58,4 м.
- Найвисокогірнішим озером в Україні є Бребенескул, розташоване в Карпатах на висоті 1801 метр.
- Найбільша штучна водойма, тобто водосховище, якщо йдеться про площу водного дзеркала, – Кременчуцьке, у середній течії Дніпра 2252 кв. км. Довжина 149 км, ширина – до 28 км, об’єм води – 13,5 куб. км.
- Найбільший водоспад в Україні – Учансу. Вода падає майже прямовисно з виступу Головного пасма Кримських гір з висоти 98,5 м, навесні стік значно збільшується, а влітку водоспад майже пересихає. Навколо Учансу – заповідний ліс з кримської сосни, вічнозелених чагарників.
- Найдовша печера в Україні – Оптимістична, що знаходиться в гіпсах Поділля (Тернопільська область). В ній розвідано і закартографовано 175 км ходів на глибині 20 м. Це одна з найдовших печер у світі. Поруч, теж в Тернопільській області, розташована друга за довжиною печера Озерна, довжина її лабіринту 114 км.
- Найглибша карстова печера в Україні - Солдатська, що на масиві Карабі-Яйла. Тут водам вдалося проникнути у вапнякову товщу до глибини 517 м.
- Найдовший в Україні каньйон - Дністровський, має довжину 250 км і сягає глибини 100 - 120 м, розташований на Подільській височині.
- Найбільший в Україні Дністровський лиман, площа 360 км2.
- Україна займає І місце за площею серед країн Європи – 603,5 тис км2.
- Найбільші за кількістю адміністративних районів області: Вінницька та Харківська – 27.
- Найбільше міст в Україні у Донецькій області – 52.
- Найбільша за кількістю населення - Донецька область (4328496 осіб).
- Найбільше міського населення проживає в Донецькій області – 3924547 осіб.
- Найбільша густота населення в Донецькій області – 176 осіб /км2.
- Найбільше сільського населення проживає у Львівській області – 991611 осіб (2014 рік).
- Найбільший природний приріст у Закарпатській області – 1,4 на 1000 осіб (2014 рік).
- Найбільше в Україні проживає представників української національності – 78%.
- Найбільша за площею область - Одеська (33,3 тис км2).
- Найбільше місто за чисельністю населення - Київ (2740,2 тис осіб).
- Найбільший нафтогазоносний регіон - Дніпровсько-Донецький (85% - запаси природного газу, 61% - запаси нафти).
- Основний постачальник електроенергії в Україні - АЕС (55%).
- Найпотужніша ТЕС - Вуглегірська (4 млн кВт).
- Найпотужніша ГЕС - Запорізька (0,8 млн кВт).
- Найпотужніша АЕС - Запорізька (4 млн кВт).
- Найбільше пасажирських перевезень здійснює автомобільний транспорт – 47%.
- Найбільше вантажних перевезень здійснює залізничний транспорт – 57 %.
- Найбільший за площею економічний район – Причорноморський (113,4 тис км2).
- Джерело:http://iulija1975.blogspot.com/
З власного досвіду
▼
Комментариев нет:
Отправить комментарий